Veterány projedou jihem Čech. Tahákem bude Grand Prix Kaplice

4.9.2018

Jižní Čechy budou v závěru tohoto týdne patřit veteránům. Po klikatých silničkách nedaleko krajského města, u Lipna, v okolí Českého Krumlova anebo napříč Novohradskými horami se projedou stroje, které psaly automobilovou historii. Devátého ročníku South Bohemia Classic se zúčastní 141 posádek z jedenácti zemí světa, ale také několik dalších motoristických klenotů z doby dávno minulé.

V nabitém seznamu přihlášených je zastoupeno jedenáct různých národností a 35 legendárních, ale i méně známých značek vozidel – jmenujme například Jaguar, MG, Mercedes-Benz, Cadillac, Austin Healey, Ferrari, Chevrolet, Porsche, Škoda, Rover nebo Triumph.

Největší akce svého druhu na území České republiky odstartuje v pátek 7. září v 17:15 hodin od Grandhotelu Zvon na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Zatímco účastníci akce budou do centra města postupně přijíždět od půl druhé odpolední, program slavnostního startu mezinárodní setinové rallye klasických a sportovních vozů začne ve 14 hodin koncertem kapely ŠouflŠou.

Současně v ulici Dr. Stejskala vypukne výstava s názvem 100 let československého motorismu, konaná při příležitosti kulatého jubilea republiky. Od náměstí až k divadlu bude možné vidět tuzemské veteránské automobily a motocykly vyrobené v letech 1918 až 1989.

„Rádi přivítáme také diváky s veterány, a to nejen domácí produkce. Kdo má doma staré auto nebo motorku, může na náměstí během pátečního odpoledne přijet, budeme mít pro něj vyhrazeno parkoviště. Naším cílem je vytvořit v centru Českých Budějovic atmosféru, jaká každoročně bývá v ulicích italských měst při legendární rallye Mille Miglia. A právě další veteránisté, byť se vlastní soutěže neúčastní, takovou kulisu můžou vytvořit,“ vysvětluje ředitel South Bohemia Classic Pavel Kacerovský z pořádající agentury ČK motorsport.

Trasa soutěže vede z jihočeské metropole přes Hlubokou, Holašovice, Chvalšiny, historické centrum Českého Krumlova, s moderovanou zastávkou na náměstí Svornosti, a Přídolí do cíle prvního dne v Hotel Resortu Relax v Dolní Vltavici. Během sobotní etapy posádky pojedou kolem Vltavy do Rožmberku, zavítají do Rakouska, Novohradských hor, naobědvají se v borovanském klášteře a v samém závěru vystoupají na vrchol Kramolína ke Stezce korunami stromů, kde bude současně probíhat oblíbená akce pro rodiny Lipno dětem aneb den s Integrovaným záchranným systémem.

Vrcholem soutěže ale bude premiérová Grand Prix Kaplice se začátkem ve 13 hodin. „Jedná se o novinku, kterou jsme si letos pro posádky i diváky připravili. Premiérový ročník Velké ceny bude mít zázemí na kaplickém náměstí, kde kromě výstavy veteránů uvidí všichni příchozí start, cíl i několik zatáček městského okruhu. Ten se pojede na dvě kola, takže v ulicích bude neustále co sledovat. A vstupné? To se samozřejmě neplatí,“ zve Pavel Kacerovský k návštěvě Grand Prix Kaplice.